TYS
Satınalma departmanınıza rahat bir nefes aldırın...
CodeArt Satınalma Teklif Yönetim Sistemi Acaba satınalma süreçleriniz çok daha düşük maliyetlerle yönetilebilir mi? Hem de üstelik daha derli toplu, daha güvenilir ve takip edilebilir bir şekilde? Ne dersiniz?

Dilerseniz neden bahsetmeye çalıştığımızı örnekleyerek açıklamaya çalışalım. Farz edin ki tam bu satırları okurken sıkıldınız ve pencereyi kapatmak istediniz. Fakat o da ne! Fareniz bozulmuş! Bu durumda yapacağınız rutin işlem sisteminizi açıp ilgili kutucukları doldurmak ve bir talep yaratmak olacaktır. Daha sonra yeni farenizin gelmesini beklemekten başka çareniz yok. Peki siz o talebi yarattıktan sonra neler oluyor dersiniz?

Öncelikle depolarınızda sizin için bir fare olup olmadığına bakılacak, şayet bulunamazsa yeni bir fare satınalmaları için satınalma departmanınızın önüne düşecek talebiniz. Ve işte o aşamadan sonrası ne yazık ki sizin sisteminiz kör noktasına denk gelecek ve sürecin hangi aşamada olduğunu takip edemeyeceksiniz. Satınalma personeliniz piyasada kimlerin fare sattığını bulacak, o firmalara -en iyi ihtimalle- email ile ulaşıp teklif vermelerini isteyecek, sonrasında yazışmalar, fakslar, telefon görüşmeleri... Derken sonunda farenizin hangi firmadan alınacağına karar verilecek ve sipariş verilecek. Daha sonra satınalma personeliniz yeniden süreci sisteme kazandırmak adına bir satınalma emri oluşturacak sisteminizde. Ve böylece siz farenizin hangi firmadan, ne kadar fiyata sipariş edildiğini öğrenebileceksiniz. Peki ya öncesi? Yani sizin talebiniz ile satınalma emrinin yaratılması arasında geçen süreçte ne olduğunu nereden öğrenebilirsiniz?

Şimdi bir düşünün. Şirketinizde yılda kaç kalem malzemenin satınalması yapılıyor? 10 bin? 200 bin? Peki bütün bu satınalmaların gerçekleşmesi için ne kadarlık bir ölçülemeyen maliyetiniz olduğunu merak ettiniz mi hiç? Onca telefon görüşmesi, onca kağıt masrafı... Dahası da var. Sizce satınalma personelinizin daha verimli çalışmasının bir yolu olamaz mı? Hani sizin talebinizin bir an önce karşılanarak önünüze gelmesini sağlayacak bir iyileştirme?

TYS ile satınalma tekliflerinizi yönetin...

Sizleri TYS (Teklif Yönetim Sistemi) ile tanıştırmak istiyoruz. Kendisinden kısaca bahsedecek olursak, TYS şirketinizde kullanmakta olduğunuz ERP yazılımınız ile entegre çalışarak talep ile sipariş emri arasındaki süreci elektronik olarak yönetebilmenize olanak sağlayan ek bir modüldür. ERP'nizi dışarıdan erişime açmak istemezsiniz (maliyetine değinmiyoruz bile). TYS ise tedarikçilerinizin erişimine açık bir sistemdir. Tedarikçileriniz satınalma biriminiz tarafından kendilerinden istemiş olduğunuz tekliflere elektronik olarak yanıt verirler ve satınalma personelinize de tek bir ekran üzerinde bütün satınalınacak malzemeleri ve verilmiş olan teklifleri gözden geçirmek kalır. Gözüne kestirdiği bir teklife 'Satınal' dediği anda ERP'nizde otomatik olarak bir satınalma kaydı oluşturulurken ilgili firmaya da tekliflerinin kabul edildiğini bildiren bir email gönderilir.

TYS birçok farklı ekrandan oluşan geniş bir sistemdir. Bu ekranlar Tedarikçi firmaların veya firmanızdaki satınalma personelinizin ya da firmanızda talep yaratma yetkisi olan bütün personelin kullanımı için özelleşmiş ekranlardır. Kendi personelinizin kullanacağı ekranlar mevcut ERP sisteminizin içine gömülebileceği gibi (sisteminizin desteklemesine bağlı olarak) farklı bir login ekranından da kullanıma sunulabilir.

CodeArt Satınalma Teklif Yönetim SistemiTYS temelde aşağıdaki konularda hizmet veren bir karar destek sistemidir:
  • Sistemdeki malzeme taleplerini farklı kriterler çerçevesinde süzerek görüntüleyebilme
  • Herhangi bir talep için teklif istenilecek tedarikçilerin seçilmesi ve teklif isteklerinin oluşturulması
  • Teklif isteğinin görüntülenmesi ve doldurulması (Tedarikçi firma ekranları)
  • Malzeme isteklerini ve bu isteklere ilişkin firmaların vermiş olduğu teklifleri görüntüleyebilme, bir teklif için revize isteme, en uygun teklifi seçerek satınalma kaydının oluşturulması.
  • Malzeme isteğinin hangi aşamada olduğunun takibi (Talepçi ekranları)


TYS özellikle INFOR EAM (eski adı Datastream 7i) yazılımı ile entegre çalışacak şekilde geliştirilmiştir.
Eğer işletmenizde satınalma süreçlerinizi INFOR EAM üzerinden yönetiyorsanız TYS kullanımına geçmek için neredeyse hiçbir entegrasyon sürecine ihtiyaç duymazsınız.

TYS, Sql Server ya da Oracle veritabanları üzerinde çalışabilir. TYS tamamen CodeArt tarafından geliştirilmiş, ek geliştirmeye açık bir sistemdir. Firmanızın süreçlerini TYS'ye uydurmak zorunda değisiniz, sizin süreçlerinize yetecek yeni ekran ve ara süreçler tasarlanabilir.

Browser Compatibility:
TYS web tabanlı bir sistemdir ve bütün popüler browserlar ile uyumludur:
* Internet Explorer (min. versiyon 7)
* FireFox (min. versiyon 3.5)
* Google Chrome (min. versiyon 6)
* Safari (min. versiyon 4)